0850 303 9 777|Şubelerimiz

Atina Hakkında


Dünya’nın en eski ve dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biridir, Atina. Modern Batı Uygarlığı’nın beşiği olarak addedilir. Felsefe, bilim ve sanata yapılan benzersiz katkılarla anılır.

Bugün birkaç milyonluk bir nüfusa sahip bir metropol haline gelen Atina, tarihsel olarak Attica olarak anılan bölgede, MÖ. 8 ila 4. yüzyıl arasında güçlü bir şehir devleti olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Ancak kentte yerleşimin bundan çok daha eskilere uzandığı bilinmektedir. Persler ve Sparta ile mücadele eden Atina, sonunda Büyük İskender liderliğindeki Makedon İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelir. Roma ve Bizans imparatorluk dönemlerini yaşar ve 1458’de Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde fethedilerek Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olur. Yaklaşık 375 yıl Osmanlı toprağı olarak kalan Atina, 1834 yılında modern Yunan devletinin başkenti haline gelir.

Roma, Bizans ve Osmanlı eserleri ile bezenmiş olan şehir, Antik Çağ’dan kalma, günümüze dek iyi oranda korunmuş mimari şaheserlerle bütünleşmiştir. Yüzyıllar öncesinin antik dünyası, adeta uzansanız avucunuzun içindedir. Arkeoloji Parkı ile tarihte bir yolculuğa çıkarır sizi Atina.

Şehre hükmeden manzara, muhteşem görüntüsü ile Akropolis’tir. Görkemli Parthenon, dünyanın tüm yükünü taşıyabilecek gibi görünen karyatidleri ile Erechtheion ve Nike Tapınağı’nın görülebileceği Akropolis, UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçası. Akropolis’ten güzel bir şehir manzarası da izleniyor. Agora, Herodes Atticus Odeon’u, Hadrian Kapısı, Olympieion Zeus Tapınağı diğer önemli Antik Dönem eserlerinden birkaçı... Akropolis Müzesi, paha biçilmez eserler barındırıyor.

Şehirde başta UNESCO listesinden Daphni Manastırı olmak üzere pek çok güzel Bizans manastırı görülebiliyor. Fethiye Camii, Dizdar Ağa Camii ve Türk Hamamı Osmanlı Dönemi’ne ait başlıca eserler...

Atina Ulusal Bahçeleri, iç açıcı bir görüntüye sahip. Burada yer alan ve bugün toplantı ve kutlamalar için kullanılan Zappeion Binası görkemli bir görünüm sunuyor.

Antik Çağ’ın olimpiyat oyunları modern dünyada hayata geçirildiğinde, ilk olarak 1896’da Atina’da düzenlenmiş. Modern olimpiyat tesisleri, bugün şehrin Maroussi Bölgesi’nde yer alıyor.

Plaka Semti, Syntagma Meydanı, Monastiraki Meydanı, Parlamento Binası, Meçhul Asker Anıtı ...

Daha görülmeye değer pek çok hazineye sahip olan Atina, Yunan mutfağının seçkin örnekleri; taverna, bar ve kafeleriyle gastronomi, eğlence ve neşenin de ev sahipliğini yapıyor.