0850 303 9 777|Şubelerimiz

Bergen Hakkında


Bergen, Norveç’in güneybatısında, Hordaland Bölgesi’nde yer alan, ülkenin en büyük ikinci şehri, en önemli limanlarından biri, sevimli tarihi bir kent, bir liman ve deniz şehri. Etrafı yedi tane dağla çevrili olan kent, Kuzey Denizi’nden de adalarla ayrılıyor. Norveç’in önemli fiyortlarından Sognefjorden ve Hardangerfjorden’in ortasında ve her ikisine de çok kısa mesafede yer alan Bergen, bu nedenle fiyortlar için bir geçit yeri olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla fiyort gezileri için önemli bir başlangıç noktası...

Kuruluş tarihi 11. yy’a dek geçmişe uzanan Bergen’in Bryggen liman bölgesi tarihi dokusunu şehrin yaşadığı pek çok yangına rağmen yenileyerek bugüne dek korumayı başarmış. 1350 yılında güçlü Hansa Birliği tüccarları burada varlık göstermeye başlamış ve nihayetinde ticareti tamamen kontrol altına almışlar. Etkileri 17. yy’a dek devam etmiş. Bryggen, yani eski liman şehrin en bilinen ve turistik yeri...

Şehrin görülmeye değer noktalarından biri de Bergenhus adı verilen Bergen Kalesi. Kalenin bir parçasını teşkil eden Rosenkratz Kulesi göz alıcı mimarisi ile dikkat çekiyor.

Bin bir türlü deniz ürününün sergilendiği, satıldığı, tadına bakmanın mümkün olduğu Balık Pazarı kentin en canlı yerlerinden. Deniz ürünlerine düşkün olanlar için burası adeta bir rüya alemi.

1150’de inşa edildikten sonra 1883’de Bergen yakınlarındaki Fana’ya taşınan, 1992’de kundaklanarak yakılan ve aslının aynısı şekilde yeniden inşa edilen, muhteşem mimarisiyle ahşap kilise Fantoft Stavkirke görmeye değer. Yine Bergen yakınlarında Kraliyet Malikanesi Gamlehaugen de mutlaka ziyaret edilmeli.

Yukardan Bergen’i seyretmenin iki güzel ve popüler yolu var ki birisi teleferikle Ulriken Dağı’na çıkmak ve  diğeri de Fløibanen füniküleriyle Fløyen Dağı’na tırmanmak. Çevrede sayısız fiziksel aktivite yapma imkanının bulunduğunu söylemeye gerek yok.

Hatta yaz aylarında Norveç’in temiz, berrak ve soğuk sularında yüzmek ve hayata yeniden geldiğinizi hissetmek için şehir merkezine yakın Nordnes Sjøbad, Sandviken Sjøbad, Helleneset plajlarını denemek mümkün.