0850 303 9 777|Şubelerimiz

Bombay Hakkında


Türkiye’de hala kullanılan eski adıyla Bombay veya bugünkü adıyla Mumbai, Hindistan’ın en ilginç, en karmaşık ve en şaşırtıcı şehirlerinden biri olsa gerek. Hindistan Yarımadası’nın batısında, Umman Denizi kıyısında yer alan bu şehir, Maharaştra Eyaleti’nin başkenti ve aynı zamanda yalnız Hindistan’ın değil, yerkürenin en kalabalık şehirlerinden biri...
 
Haritaya bakıldığında şehir bir yarımada üzerinde kurulmuş gibi görünüyorsa da haritaya dikkatle bakanlar şehri oluşturan yarımadanın ana karadan su yolları ile tamamen ayrılmış bir ada olduğunu görebiliyor. Bombay’ın üzerinde bulunduğu bu adanın ismi Salsette Adası.
 
Bombay, ülkenin batısında yer alan bir liman kenti olduğu için deniz yoluyla kolay ulaşılan bir noktada. Hint Kapısı veya Hindistan’a Giriş Kapısı anlamına gelen, kolonyal dönemden kalma Indian Gateway adlı zafer takı da sanki bunu anlatmaya çalışır gibi... Yalnız turistler için değil, Bombay’ın yerlileri için de bir buluşma noktası burası.
 
Bombay, artan nüfus, gecekondulaşma, hava kirliliği gibi pek çok sorunla boğuşurken, bir yandan da yüksek teknoloji alanında uzmanlaşan bir şehir. Bir taraftan Dharavi gibi Asya’nın en büyük gecekondu mahallesini, bir taraftan da Hindistan’ın gelişmiş film sektörünün kalbi Bollywood’u ve onun ışıltılı dünyasını bünyesinde barındırıyor.
 
Bombay’da görmeye değer pek çok nokta var. Bunlardan biri Hindistan’da yaşama dair çok şey anlatan, dünyanın en büyük çamaşırhanesi olarak adlandırılan ve her gün binlerce kişinin çamaşır yıkadığı ve kuruttuğu Dhobi Gat. Masalsı görünümüyle Taj Mahal Oteli; bir başka masalsı mimari, Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus, yani eski Victoria Tren İstasyonu; yeni adıyla Dr Bhau Daji Lad Mumbai Şehir Müzesi, eski adıyla Victoria & Albert Müzesi; dünyanın en pahalı evlerinden biri olan ve bir Hintli işadamına ait Antilla Binası; binlerce maymunun yaşam alanı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin bir parçası, Hindu kaya tapınaklarının bulunduğu Elephanta yani Fil Adası bunlardan sadece birkaçı ...
 
Bombay gezisini planlamakta olanlara şehirde, Haziran ile Eylül arasında muson yağmurlarının hüküm sürdüğünü hatırlatmakta yarar var.