0850 303 9 777|Şubelerimiz

Bern Hakkında


Bern, dünya üzerinde yaşam kalitesi en yüksek şehirlerinden biri olarak nitelendirilir. 1848 yılından bu güne İsviçre’nin başkenti olan kent, aynı adlı kantonun da merkezidir. Şehir sanat, bilim ve eğitim alanında yüksek bir gelişmişlik düzeyine ulaşmıştır. Çoğunluğu Almanca konuşan bir nüfusa sahiptir.

Tabloyu andıran güzellikteki tarihi şehir merkezi, Aare Nehri’nin tertemiz sularının ince uzun bir kara parçası yaratacak şekilde kıvrımlandığı alan üzerinde kuruludur. Bugün UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçası haline gelen şehir merkezi, 1191 gibi oldukça eski bir kuruluş tarihine sahiptir. Ahşap mimari yapıları 1405’de tamamen yanan eski şehir, o tarihten sonra bugünkü görünümüne kavuşur. Tarihi şehir üzerinde dikkati çeken yapılardan ilki, şehrin batı kanadı üzerinde yer alan  ünlü Bern saat kulesi – Zytglogge’dir. 15. yy’dan kalma gotik Bern Katedrali sadece şehrin değil, İsviçre’nin en yüksek zirvesine sahiptir. Eski şehir içinde en dikkate değer manzaralardan biri kente dağılmış, üzerinde tarihi veya folklorik figürlerle tarihi çeşmelerdir. Butikler, barlar, küçük sokak kafeleri ile bu bölge sadece tarihi olmakla kalmaz, içinde bulunduğunuz anı da en güzel şekilde geçirmenizi sağlar.

Rivayete göre şehri kuran Zähringer Dükü V. Berthold’un ilk öldürdüğü hayvan bir ayıdır ve almanca Bero kelimesi şehre adını vermiştir. Şehirle özdeşleşen bu güçlü hayvanlardan bir grup, 15. Yy’dan bu yana halka sergilenir ve bu gelenek bugün de şehrin Bear Park’ında (Ayı Parkı) devam eder. Şehrin en güzel alanlarından biri Bear Park üzerinde kalan Rose Garden’dır (Gül Bahçesi).

Bern’de toplu ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanamaz ama böylesine güzel bir kenti adım adım keşfetmenin de tadına doyum olmaz. Adımlarınız sizi belki kemerli çarşılara, belki şehirde kurulu haftalık pazarlara, belki Paul Klee gibi sanat merkezlerine, belki de Kunstmuseum gibi zengin müzelere götürecek ama mutlaka karşınıza güzel sürprizler çıkacak.