0850 303 9 777|Şubelerimiz

Brno Hakkında


Svitava Nehri’nin Svratka’ya döküldüğü yerde kurulu bir Moravya kenti ve Çekya’nın en büyük kentlerinden biridir, Brno.
 
Sahip olduğu kurumlar ve üniversitelerle ülkenin adalet ve yüksek öğrenim alanında merkezi rolüyle öne çıkar. Aynı zamanda UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmiş bir Müzik Şehridir. Şehrin UNESCO ile ilişkisi bundan ibaret değil. Brno’da modern mimarinin anıtlarından ve fonksiyonalizm akımının ilk örneklerinden, Mies van der Rohe imzalı Villa Tugendhat, UNESCO Dünya Mirası Listesinin bir parçasıdır.  
 
Mayıs sonu, haziran başında gerçekleştirilen uluslararası havai-fişek yarışması Ignis Brunensis, Brno’da gerçekleştirilen en önemli geleneksel aktivitelerdendir. Şehir, aynı zamanda Avrupa’nın önemli fuar ve sergi alanlarından birine sahiptir.
 
Şehrin en dikkate değer tarihi yapıları, Špilberk Kalesi, Peter ve Paul Katedrali (Katedrála sv. Petra a Pavla), Aziz James (Kostel sv. Jakuba) Kilisesi, Veveří Kalesi; girişini Brno Canavarı olarak anılan ve her nasılsa oraya yerleştirilmiş, tavana asılı bir doldurulmuş timsahın koruduğu Hükümet Binası olarak sıralanabilir. Brno’ya yaklaşık bir saatlik mesafede, Nedvedice’de bulunan Pernstejn Kalesi görmeye değer bir manzara oluşturur.
 
Brno’da sebze pazarı (Zelný trh) alanının altında bulunan yer altı tünel ve odaları Brno gezisini ilginç bir hale sokuyor. Savaşlarda sığınma ve depolama yeri olarak kullanılan bu alan şimdi turistlerin ziyaretine sunuluyor.
 
Brno bölgenin başkenti ve bir ulaşım merkezi olması nedeniyle hava yoluyla da ulaşılabilir bir kent.