0850 303 9 777|Şubelerimiz

Budapeşte Hakkında


Ülkenin merkezine yerleşmiş olan Budapeşte, görkemli Tuna Nehri’nin iki yakasında kuruludur. Aslında yan yana gelişen üç ayrı şehrin; Tuna’nın batı kıyısında yer alan Buda ve Óbuda’yla doğu kıyısında bulunan Pest şehirlerinin köprülerle birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur başkent, Budapeşte.  
 
Avrupa’nın en büyük, en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan Budapeşte, Keltik dönemlerden bu yana yerleşim yeri niteliği taşır. Bu stratejik mevkide Roma İmparatorluğu da Aquincum adıyla bir şehir kurar. Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde şehir Osmanlıların eline geçer ve yaklaşık 150 yıllık bir süre Osmanlı toprağı olarak varlığını sürdürür. Bugün Budapeşte’deki ünlü ve yaygın termal banyo alışkanlığının, o günlerden Türklerin hamam kültürünün bir uzantısı olarak şehre miras kaldığı rivayet edilir. Sonrasında Avusturya egemenliğine giren kent, Habsburg Dönemi’nde Avusturya-Macaristan Çifte Krallık yönetiminin başkentlerinden biri olur. Üç şehrin bir araya gelerek Budapeşte olarak anılmaya başlaması da aynı döneme, 1873 yılına rastlar. Yirminci yüzyıl Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nın büyük acıları, yüzbinlerce Yahudi Budapeştelinin katledilmesi, Komünist Dönem gibi derin izler bırakan tarihsel süreçlerin yaşandığı yüzyıl olur.
 
Tuna’nın iki yakasını birleştiren tarihi Zincirli Köprü, Parlamento Binası, Kahramanlar Meydanı, Aziz Stefan Bazilikası, Balıkçı Tabyası, Tuna’yı ikiye bölen Margaret Adası, Etkileyici Özgürlük Anıtıyla Gellért Tepesi, Széchenyi Termal Banyosu, Tuna kıyısında soykırım kurbanlarını sembolize eden ve altmış çift çelik ayakkabıdan oluşan Soykırım Anıtı, bir Osmanlı Dervişi olan Gül Baba’ya ait türbe, yine bir Osmanlı eseri Király Hamamı, Aquincum Kalıntıları Budapeşte’nin görmeye değer manzaralarından birkaçını oluşturuyor.
 
Tuna kıyıları, Buda Kalesi, Andrássy Bulvarı ve bulvarın tarihi çevresi UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçasıdır.
 
Kuşkusuz, Budapeşte bundan ibaret değil. Doğal, tarihsel, kültürel ve mimari zenginliklerin, özel bir mutfak ve termal kültürüyle, çok renkli bir gece yaşamıyla sarmalandığı bu kent, baş döndürücü bir bileşim yaratır.