0850 303 9 777|Şubelerimiz

Cenevre Hakkında


İsviçre’nin en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Cenevre Fransa ile paylaşılan Cenevre Gölü’nün, yerli halkın kullandığı ismiyle Lac Léman’ın güneybatı ucunda, Fransız toprağına sokulmuş İsviçre sınırları içinde yer alır.

Doğu ucundan göle dökülen Rhône Nehri, batı ucundan Cenevre üzerinden Akdeniz’e doğru yolculuğuna devam eder. Bu doğal yapı, İsviçre’nin bir diğer şehri, Zürih Gölü ucunda ve gölden akan Limmat Nehri üzerinde kurulu Zürih ile büyük benzerlik gösterir ama iki şehir arasındaki tek benzerlik bu değildir. Cenevre, Zürih gibi dünyanın en önemli finans merkezlerinden, yaşam kalitesi en yüksek Avrupa şehirlerinden biri ve aynı zamanda bir kültür, sanat, eğitim şehridir. Yoğunlukla Almanca konuşulan Zürih’ten farklı olarak, Fransa sınırına yakın Cenevre’de konuşulan dil Fransızcadır.

Cenevre, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Merkezi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kızıl Haç Merkezi gibi önemli uluslararası kurumlara ve Cenevre Üniversitesi, CERN Parçacık Fiziği Laboratuvarı gibi dünya çapında yerel eğitim ve araştırma kurumlarına sahip bir şehir olarak kozmopolit bir yaşamın da sahibidir.

Lüks otel ve restoranlar, gece klüpleri, saat ve mücevher mağazaları, butikler, çikolata dükkanları ile bezeli kentin simgesi haline gelmiş, 140 metreye kadar yükselen dev fıskiyesi Jet d’Eau, dünyanın en önemli saat markalarının sahiplerinden olan kentin saat üretimi geçmişi ile ilişkili olarak ortaya çıkar. 

Şehrin yakınlarında, Cenevre’ye rakip olsun diye Savoy Dükü tarafından inşa ettirilen Carouge da bugün Cenevre’nin bir parçası; eğlence alanları, butiklerle dolu dar sokaklarıyla gözde bir turizm merkezi haline gelmiştir.