0850 303 9 777|Şubelerimiz

Cesky Krumlov Hakkında


Çekya’nın en güzel kentlerinden biridir Český Krumlov. Bohemya’nın güney ucunda, Prag gibi Vltava Nehri kıyısında kurulmuştur.
 
Şehir, tarihsel olarak Vltava kıyısında yükselen Gotik kale etrafında şekillenmeye başlar. 13. yy’dan kalma tarihi kale bugün UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir ve Çekya sınırları içindeki iki Krumlov kalesinden biridir. Brno şehri yakınlarında Moravya’da yer alan Krumlov kalesi Moravský Krumlov olarak adlandırılırken Bohemya topraklarında yer alan bu kale, Český Krumlov olarak anılır. Şehrin en önemli gezi noktasını oluşturur. Kale içinde bir müze de yer alır.
 
Bohemya’nın en eski manastırlarından biri olan Zlatá Koruna, güzel Gotik kilise Aziz Vitus buradadır. Annesi bu kentte doğmuş olan Avusturyalı ünlü ressam Egon Schiele de bu kentten etkilenmiş, resimlerinde yer vermiştir ve şehirde onun adına bir Müze-Sanat Merkezi vardır. Şehirde büyük küçük herkesin görmekten mutluluk duyacağı bir diğer nokta da Marionette Kukla Müzesidir. Nehrin diğer yakasında eğlenceli bir başka kukla müzesi de bulunur ki Perimasalı Evi olarak adlandırılır. Şehir Sumava Milli Parkı’na da oldukça yakın bir mesafede yer alır.
 
Vltava’nın alt nalı şeklindeki kıvrımı üzerinde, tarihi yapılarıyla son derece sevimli bir Orta Avrupa şehri olan Krumlov masalsı görünümüyle güzel bir gezi anısına dahil olmak için yaratılmış gibidir.