0850 303 9 777|Şubelerimiz

Lyon Hakkında


Fransa’nın güneydoğusunda, Rhône ve Saône ırmaklarının birleştiği noktada kurulu, Fransa’nın en büyük şehirlerinden biri ve Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Şehrin geçmişi MS. 1. Yy’da Roma İmparatorluğu’na dayanır.

Bir Roma kolonisi olarak doğan bu kent, zaman içinde Fransa’nın üretim merkezlerinden biri halini alır. 16 yy’a dek bir basım merkezi, 17. yy’a dek Avrupa’da ipek üretiminin en önemli merkezlerinden biri olur. Şehrin gelişiminin öyküsünü, Lyon’un Gallo-Roman medeniyeti müzesinden basım müzesine çeşitli müzelerinde detayları ile görmek mümkündür.

Midesine düşkünlerin Lyon’un Fransa’nın gastronomi merkezi olduğunu bilmesinde yarar var. Bouchon adı verilen yerel restoranlar yeme-içme kültürü için Lyon’a gidenlerin yapılacaklar listesinde ilk sıralarda... Yeme içme demişken Lyon’un Beaujolais’si bir şarap üretim diyarı.

Bazı aylarda tatil planı yapmak adet olmamıştır ama Lyon’a gelecekseniz Aralık’ta geliniz. Lyon Işık Festivali’nin yapıldığı Aralık ayında şehir dört günlük bir renk, ışık cümbüşüne sahne olur. Duvarlar ve pencereler rengarenk cana gelir, masalsı bir dünyanın kapıları açılır.