0850 303 9 777|Şubelerimiz

Manchester Hakkında


Manchester United ve Manchester City  futbol takımlarını 7’den 70’e her futbol meraklısı bilir. Bu takımların doğum yeri olan Manchester Kenti ve onun yaşam öyküsü de tıpkı bu yıldız takımlar gibi ilginçtir ve büyük başarıların yanı sıra zorluklarla doludur.

Bugün İngiltere’nin en büyük metropollerinden birinin kalbinde yer alır, eski Manchester. Kentin, İngiltere’nin ve dünyanın kaderi Manchester’ın içinde bulunduğu Lancashire Bölgesi’nde bir iplik çarkının Richard Arkwright tarafından keşfedilmesiyle değişir. Bu çarkın keşfi, Endüstri Devrimi’nin doğuşu anlamına gelir ve Manchester bu devrimin lokomotif şehirlerinden biri olur. Öyle ki pamuklu dokuma üretiminde geldiği noktada Cottonopolis yani Pamuk(lu) Şehri olarak anılmaya başlar. Endüstrinin gelişimi ile nüfus artışı, demiryolu ulaşımı, elektrik tesisatı, telefon hizmetleri gibi pek çok gelişmeye erkenden sahip olur. Yalnız bu kadar da değil, üretilen malların taşınması için başta Bridgewater kanalı olmak üzere, açılan kanallarla açık denize, Liverpool’a ve pek çok başka yere bağlanır. Zamanla bu tekstil kenti niteliğinden büyük oranda uzaklaşır.

Bugünün modern Manchester Kenti, İngiltere’nin en çok ziyaret alan şehirlerinden biridir. Manchester Katedrali, Town Hall, Merkez Kütüphane gibi tarihi yapıları; Lowry Müzesi, Manchester Art Gallery gibi sanat merkezleri; Manchester Müzesi, Bilim ve Endüstri Müzesi, Imperial War Museum, North Savaş Müzesi gibi büyük ve ilgi çekici müzeleriyle Manchester kültürel gezi yapmayı sevenlere pek çok seçenek sunuyor.

Manchester City stadyumu ve Old Trafford, Ulusal Futbol Müzesiyle beraber futbola gönül verenlerin rotası ...
70 tane Güney Asya ve Orta Doğu restoranı için Curry Mile...

Alışveriş için Northern Quarter, vintage sevenler için bir cennet. Aynı bölgede Manchaster Craft and Desing Center da mutlaka görülmeli. King Street ve Market Street alışverişin diğer adresleri...

Dünya tarihinde önemli bir yeri olan bu kent her bakımdan görmeye değer!