0850 303 9 777|Şubelerimiz

Niğde Hakkında


Niğde, İç Anadolu’da, Kapadokya Bölgesi’nde yer alır. Zengin bir tarihi geçmişe ve eşsiz bir doğaya sahiptir. Bereketli topraklarında elma ağaçları boldur. Antik Çağ’daki ismi Nahita olan şehirde, türbeler, camiler, kilise ve manastırlar görülebilir. Özellikle Selçuklulardan kalma, muazzam bir taş işçiliği örneği olan Alaaddin Camii ziyaret edilebilir. Kent merkezindeki Niğde Müzesi, Geç Hitit Dönemi’nde hüküm sürmüş Nahita Krallığı’na dair pek çok esere ev sahipliği yapar.

Aladağlar Milli Parkı, trekking, dağcılık ve kış turizmine elverişlidir. Demikazık köyü mevkiinde eşsiz bir manzaraya karşı konumlanmış dağ oteli bulunur. Tırmanma etkinlikleri için yaz ayları en uygun zamandır.

Ulukışla ilçesindeki Çiftehan beldesinde, şifa dağıtan bir kaplıca bulunur. Kaplıca çevresinde konaklama tesisleri vardır. Bor ilçesindeki Kemerhisar İçmesi, zengin mineralli ve şifalı bir su kaynağıdır. Çevresinde havuz ve çamur banyosuna sahip olan bir konaklama tesisi bulunur.

Niğde’nin gazozu meşhurdur. 1960’lı yılların başından bu yana üretilen gazoz, Türkiye’nin her köşesine dağıtılır. Yörenin en meşhur yemeği, ayva boranisi, merkezi yerlerde tadılabilir.