0850 303 9 777|Şubelerimiz

Pekin Hakkında


Çin Halk Cumhuriyeti’nin kalbi, dünyanın en kalabalık başkentlerinden biri, Çin tarihinin en eski tanıklarından biridir, Pekin. Çin’i tanımaya yönelik her çaba, işe Pekin’den başlamanızı gerektirir. Çin tarihindeki yaşamsal rolü nedeniyle Pekin aynı zamanda sosyal ve kültürel yaşamın da en değerli izlerinden bir kısmını bünyesinde barındırır.
 
Pekin Çin’in kalbi sayılırsa, Pekin’in kalbi de tarihsel anlamda Yasak Şehir’dir. Bugün bir Saray Müze olarak turistlerin yoğun ilgisini çeken Yasak Şehir, Ming ve Qing Hanedanları’nın saray kompleksidir. Bu olağanüstü mekan, Son İmparator Pu yi’nin 20. yy başlarında buradan ayrılmasına dek  yüzyıllarca Çin İmparatorlarının evi olmuştur. Yasak Şehir, doğal olarak UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçasıdır. Hafızalara 1989 olayları ile kazınan ve Çin’in simgesel noktalarından, dünyanın en geniş meydanı olarak kabul edilen Tiananmen Meydanı ve  Mao Zedong Mozolesi de Yasak Şehir yakınındadır.
 
Pekin’de bulunan Cennet Tapınağı (Temple of Heaven), Kunming Gölü kenarında bulunan Yazlık Saray, Ming ve Qing Hanedanlarına ait İmparatorluk Mezarları aynı listede yer alan benzersiz eserlerdir. Yine aynı listede yer alan ve kısa sürelerde ulaşılan,  insanlık tarihinin iki büyük eseri Çin Seddi ve Büyük Kanal’a gezip görmek için Pekin ideal bir üs vazifesi görür.
 
Pekin aynı zamanda modern bir metropoldür ve bu kimliği son derece yaratıcı modern binalarda ifadesini bulur. Yumurta olarak da anılan Pekin Büyük Ulusal Tiyatrosu, Çin Merkez Televizyon Binası, Galaxy SOHO, Ulusal Stadyum bu şaşırtıcı modern binalardan birkaçıdır.
 
Dünyanın en eski ve en büyük medeniyetlerinden birine beşiklik etmiş olan bu şehir, kuşkusuz yakından tanınmayı, gezip görülmeyi sonuna dek hakediyor.