0850 303 9 777|Şubelerimiz

Szeged Hakkında


Macaristan’ın üçüncü büyük kenti olan ve ülkenin güney sınırında yer alan Szeged, adeta bir kesişim noktasıdır. Kıyısında yer aldığı, Tuna’nın kollarından Tisa burada Maroş Nehri ile buluşur. Öte yandan şehir, neredeyse Macaristan, Sırbistan ve Romanya sınırlarının kesiştiği noktada kurulmuştur. Dolayısıyla tarihi boyunca askeri anlamda stratejik bir nokta teşkil eder.
 
Tisa, şehre hayat verdiği gibi aynı zamanda 1879 felaketi gibi yıkıcı sellere de kaynaklık etmiştir. Muhtemelen Hun İmparatoru Attila’nın da ayak bastığı Szeged, Osmanlı Dönemi’nde Segedin adıyla önce Budin, sonra da Eğri eyaletlerinin sancak merkezi görevini görür.
 
Şehrin en önemli özelliklerinden birisi de Yüksek Öğrenim alanında yüksek standartlara sahip olan Szeged Üniversitesi’nin varlığıdır. Üniversite kent yaşamına önemli bir canlılık katmaktadır.
 
Kentin görülecek yerleri arasında içinde devasa orgu ve kayda değer görünümü ile Votive Kilisesi, Mora Ferénc Müzesi ve Binası, Reök Sarayı, Kale Müzesi sayılabilir. Ayrıca pek çok güzel kent meydanı da şehir yaşamını gözlemlemek isteyenleri cömertçe ağırlar.
 
Szeged’in gulaşı, Szeged usülü balık çorbası, paprikası ve salamı meşhurdur. Öyle ki son ikisi için şehirde geleneksel üretim metodlarının da göz önüne serildiği bir müze - Salam ve Paprika Müzesi - dahi mevcuttur.