0850 303 9 777|Şubelerimiz

Tallinn Hakkında


Estonya’nın başkenti, Kuzey Avrupa’nın huzur dolu köşesidir Tallinn. Orta Çağ’dan kalma tarihi yapıları, taş kaplı dar sokakları ile masalsı bir havaya sahiptir. Yıllar boyu Sovyetlerin gölgesinde kalmış, şimdilerde özgürlüğüne kavuşmuştur. Derin bir kültüre sahip olan Tallinn, 1918’de Estonya’nın bağımsızlığının ilan edilmesinden önce Raval olarak anılmıştır.

Kentin, Orta Çağ’dan kalma tarihi yapı ve sokakları ile Eski Şehir (Old Town) olarak adlandırılan bölgesi oldukça iyi muhafaza edilmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi kent merkezinde gezinirken zamanda yolculuk yapmış gibi hissetmek işten değil. Şehirdeki en eski ibadethanelerden Alexander Nevsky Katedrali, Rus mimarisi stilinde, soğan kubbelerle süslenmiş kent merkezinde parlayan yapılarından biridir. Katedral Tepesi olarak bilinen Toompea Tepesi, geçmişte soyluların yaşam alanı olmuştur. Bu tepe, 13. yüzyıla ait aynı adlı heybetli bir kaleye sahiptir.  Kalenin bir parçası olan Tall Hermann Kulesi, huzur dolu Tallinn’i seyretmek isteyenleri bir araya getirir. Şehir merkezindeki belediye binasının (Town Hall) yakınında 1400’lü yıllara ait kayıtları barındıran küçük müzesi ile tarihi bir eczane yer alır. St. Catherine Manastırı ve geçidi, müze, saray ve çarşıları ile Tallinn, her köşesinde tarihi bir iz barındırır.

Kuzeyinde Baltık Denizi, etrafında pek çok gölle çevrili liman kenti, harika manzarası ile doğaseverleri de memnun eder. Büyük bir kısmı yeşil örtü ile kaplı şehirde, bolca park vardır. Cruise gemilerinin durağı olan Tallinn ile Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki arasında feribot seferleri yapılır.

Pek çok kültürle etkileşimde bulunmuş Estonya’nın zengin mutfağını Tallinn’in kafe ve restoranlarında denemek gerekir. Yılsonunda Tallinn’e gelenler, kent merkezinde kurulan Noel Pazarı’nda özgün objeler bulabilir, Noel’e özel lezzetleri tadabilir. Her mevsim bir başka güzel olan Estonya, Tallinn ile keşfe çıkılmalı…