0850 303 9 777|Şubelerimiz

Afyonkarahisar Hakkında


Binlerce yıl boyunca Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma gibi uygarlıklara sığınak olur Afyonkarahisar. Kurtuluş Savaşı’nı sonlandıran Büyük Taarruz tarihinde çok önemli bir yer tutar. 25 Ağustos 1922’de Şuhut ilçesine gelen Mustafa Kemal Atatürk, bugün Atatürk Kültür ve Sanat Evi olarak hizmet veren binada konaklar ve bina önünde halka konuşma yapar. Afyonkarahisar 27 Ağustos 1922'de düşman işgalinden kurtarılır. Bu sebeple Afyonkarahisar’da her yıl, Şuhut’tan Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği Kocatepe’ye Zafer Yürüyüşü gerçekleştirilir. Aynı zamanda Mustafa Kemal Paşa’nın Büyük Taarruz’u idare ettiği Kocatepe’de Başkomutan Tarihi Milli Parkı yer alır.

Her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Afyonkarahisar, şifalı kaplıcaları ve çamur banyoları ile bilinir. Kentte yer alan müzeler, tarihi camiiler, kaleler ve türbeler, şehri ziyarete gelen seyahatseverlerin gezi rotasında yer alır.  

Kültürel zenginlikleriyle öne çıkan Afyonkarahisar’da geleneksel el sanatları günümüzde de yaşatılır; demircilik, bakırcılık, kilimcilik ve halıcılık, boyra örücülüğü, keçecilik bunlardan yalnızca bazılarıdır. Renkli mutfak mozaiği ile de fark yaratan Afyonkarahisar’ı ziyaret edeceklere Afyonkarahisar sucuğu, lokumları, bükmeleri, ağzıaçık börekleri, Afyon kebabı, kaymaklı ekmek kadayıfı ve meşhur patlıcanlı lezzetlerini tatmaları önerilir.