0850 303 9 777|Şubelerimiz

Elazığ Hakkında


MÖ 2000’lere uzanan tarihinde Elazığ, Hurri, Asur, Urartu, Anadolu Selçuklu gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir kenttir. Harput Kalesi, Sarahatun Camii, Ulu Camii, Alacalı Camii, Kurşunlu Camii, Fethi Ahmet Baba Türbesi, Mansur Baba Türbesi ve Meryem Ana Kilisesi kentte bulunan, gezginlerin ilgisini çeken tarihi yapılardan birkaçıdır.

Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle öne çıkan bir kent Elazığ. Şehir sınırlarının önemli bir kısmını oluşturan Keban ve Karakaya baraj gölleri, Elazığ topraklarını adeta Doğu Anadolu bölgesinde bir yarımadaya çevirmiş. Masmavi suyu ile büyüleyen Hazar Gölü, çevresinde yer alan dinlenme tesisleri, restoranlar ve plajları ile keyifli zaman geçirme fırsatı sunar. Gölün içerisinde yer alan Batık Kent, Kilise Adası ve Adatepe ise arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Kar düştüğünde ise Hazar Baba Dağı’nda kış sporu sevenler kayak yapma şansı bulur.

Elazığ’a gidecekseniz yöresel lezzetlerini tatmanız önerilir. Kent mutfağında öne çıkan tatlardan bazıları; kurutlu çorba, lobik çorbası, kelecoş, güveç, kaburga, mumbar, Harput köfte, pirpirim boranı, sırın, taş ekmeği, heside ve pestil gibi kuru tatlılar.