0850 303 9 777|Şubelerimiz

Giresun Hakkında


Doğal plajları, ormanları, yayları ile yeşil ve maviyi buluşturan büyüleyici Karadeniz kentlerinden biri olan Giresun, sınırları içinde yer alan tarihi eserleriyle bir açıkhava müzesi görünümünde.

Doğu Karadeniz’in tek adası Giresun Adası, Pontus kralı tarafından yaptırılan tarihi Giresun Kalesi, kaya oyuğu içine yapılan ünlü Meryem Ana Manastırı, korunma amaçlı inşa edilen Tirebolu ile Şebinkarahisar kaleleri, tarihi camiileri ve müzeleri ile kent, seyahatseverlere pek çok gezi durağı sunar.

Yüksek kesimlere yol aldıkça yeşilin dozu artar, geleneksel mimarinin korunduğu evlerin de bulunduğu yemyeşil Giresun yayları ziyaretçileri etkisi altına alır. Gölyanı, Çakrak, Sisdağı, Kulakkaya, Kümbet, Bektaş, Berdiye, Paşakonağı ve Karagöl yayları, doğaseverler için birçok aktiviteye fırsat tanırken, yaz aylarında ev sahipliği yaptıkları festivaller de renkli görüntülere sahne olur.

Giresun’a yolu düşenlerin “ne yiyeceğim” sorusu aklına geldiğinde, ilk tercihi balıktan yana olmalı. Yöre mutfağında hamsiden mezgite, kefalden barbuna kadar pek çok deniz ürünü tüketiliyor. Mutfak kültürü gelişmiş olan Giresun’un reçelleri, içecekleri ve yemekleri oldukça meşhur. Kenti ziyaret edeceklere; Giresun çayı, kestane, beyaz peynir, deri tulumu, küp peyniri, çökelek, karalahana çorbası, karalahana diblesi, karalahana döşemesi, karalahana turşusu, samaksa tatlısı, dağ çileği, mantar, sarı kantaron çiçeği, kekik, ıhlamur, taflan pekmezi, üzüm pekmezi, armut pekmezi, incir reçeli, elma reçeli ve kiraz reçeli tatmaları önerilir.