0850 303 9 777|Şubelerimiz

Kahramanmaraş Hakkında


MÖ 3000’lere uzanan tarihinde Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı egemenliklerini yaşayan Kahramanmaraş, sahip olduğu tarihi eserlerine ve geçmişine sahip çıkan kentlerden.

16. yy’a ait özellikleri günümüzde de taşıyan tarihi çarşıları; Ceyhan Nehri’nde yer alan Taş Köprü; 1442’ye uzanan tarihi ile Ulu Camii; 15. yy’da inşa edilen Taş Medrese; 4.yy’da yapılan Hurman Kalesi; 4-5. yy’a ait mozaikleri ile öne çıkan Germanikeia Antik Kenti; onbinlerce arkeolojik eseriyle Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi; yöreye has mimariyi koruyan Tarihi Maraş Konakları ve 1510 tarihli Hatuniye Camii, Kahramanmaraş tarihini ortaya koyan değerlerden bazıları.

Kahramanmaraş, tarihinin yanı sıra doğal güzellikleri ve kaplıca turizmi ile de dikkat çeken, keyifli bir tatilin kapılarını aralayan bir kent. Mesire alanları, tabiat parkları, su kaynağı çevresine konumlanan dinlenme tesisleri, kaplıca ve içmeleri ile huzur veriyor.

Kahramanmaraş’ı tanımak isteyenlere meşhur lezzetlerini de tatması öneriliyor. Maraş dondurması, tarhana çorbası, dolma, Maraş biberi, ekşili aya köftesi, acem pilavı, suluyağlı köfte, paça, yoğurtlu kebap, yoğurtlu köfte, sömelek köfte, pestil, cevizli kırma tatlısı, pekmez, sucuk, en beğenilen Kahramanmaraş lezzetleri arasında.