0850 303 9 777|Şubelerimiz

Kırşehir Hakkında


İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kırşehir, Tunç Çağı’na dek uzanan tarihinde, Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans gibi pek çok medeniyetin yerleşim yeri oldu. Kızılırmak’ın getirdiği verim yerleşim yerini her zaman önemli kılmıştır.

Türk şairi Aşık Paşa, Cacabey medresesini inşa ettiren Cacabey, Anadolu ahiliğinin kurucusu Ahi Evranı Veli, Yunus Emre, Hacı Bektaşı Veli Kırşehir’in önemli şahsiyetleridir. Kırşehir, Milli Mücadele’de Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı şehir olarak sayfalarda yerini alır. Sivas Kongresi’nden sonra şehrin Mucur ilçesini ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’ün halk ile sohbeti sırasında “Bu küçük kasabada gördüğüm hürmeti ve çocuklardaki zekâyı hiçbir yerde görmedim” dediği ifade edilir.

Bugün kent, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve zengin termal kaynakları ile öne çıkar. Romatizmal ve kronik hastalıklara iyi geldiği düşünülen kaplıcaları, çevresinde mesire alanları bulunan barajları, tarihi kale, cami, türbe ve kiliseleri Kırşehir’e seyahat edenleri etkileyecek noktalar arasında. Bölgenin en gözde rotası ise Seyfe gölü Kuş Cenneti. Kırşehir’in tuzlu gölünde 187 kuş türü bulunuyor ve dünyanın en büyük flamingo topluluklarından birine yuva oluyor. 

Kırşehir’i ziyaret edecekseniz; oniks taşlı ürünleri, Kırşehir pekmezi, Kaman cevizini almadan ve et yahnisi, madımak, çömlekte kuru fasulye, topalak, tandırda çömlek paça, çullama, ayva dolması, sündürme yemeden dönmeyin.