0850 303 9 777|Şubelerimiz

Rize Hakkında


Rize’de tabiat, insan ve mimari birlikte eşsiz bir uyum sergiler. Yeşil vadilerin yamaçlarına asılmış gibi duran yapılar, karlı dağlardan Karadeniz’e akan dereler üzerindeki narin köprüler Rize’nin karakteristik özelliklerindendir.

Yüksek dağ eteklerinden doğan sular, birbirine paralel derin vadiler oluşturarak denize ulaşır. Köyler, tarıma elverişli alanlar, vadi tabanları ve yamaç düzlüklerinde yer alır. Dağların ardından yerini yaylalar alır. Gerek mimarisi gerekse gelenekleri bozulmamış çok sayıda yayla yerleşimlerinden en bilinenleri; Varda, Gölyayla, Ovit, Karos, Ambarlı Varap, Varoş, Elevit, Trovit, Palovit, Çiçekli Ayder, Başhemşin, Karvan ve Taşlı’dır.

Türkiye’deki çay ekim alanlarının üçte ikisi Rize’de yer alır. Bu nedenle Rize’ye yolculuk edenlerin yeşil doğaya karşı mutlaka çay keyfi yaptığı söylenir. Kentin yüksek yerlerine doğru çıktıkça nefes kesen manzara huzur verir, yöresel kültüre ev sahipliği yapan bölgede konaklama isteği artar. Yüksekten uçan atmacaların göz kırpışı, hamsili pilavın mis kokusu, Rize bezlerinin kusursuz el işçiliği yöreyi ayrı kılan detaylardan sadece birkaçıdır...