0850 303 9 777|Şubelerimiz

Yalova Hakkında


Bereketli ovalar üzerine kurulmuş olan Yalova, Marmara Denizi’nin güneydoğusunda yer alır. Denizin yanıbaşında yer alması nedeniyle Anadolu uygarlıklarının ve ticaret kolonilerinin ilgisini çeken bu kent, bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. Şifalı kaplıca suları, Antik Çağ’da dahi kaplıcaları ün salmıştır.  

Romalı, Bizanslı, Selçuklu ve Osmanlıların sayfiye yeri olarak kullandığı Yalova, Mustafa Kemal Atatürk’ün son dönemlerinde sıkça ziyaret ettiği bir yerdir. Atatürk’ün her köşesinde iz bırakmış olduğu şehirde, Yürüyen Köşk gezilmeli, hikayesi mutlaka öğrenilmelidir. Şehir merkezinde, bölgede yaşamış uygarlıklara ait eserlerin sergilendiği açık hava müzesi bulunur.

Yalova, Marmara’nın çiçek bahçesidir. Seraları, çeşit çeşit ağaçları, süs bitkileri, şehrin çehresine güzellik katar. Büyüklü küçüklü ovalar üzerine yayılmış olan Yalova’ya çam ormanları ve ıhlamur ağaçları hakimdir.  Ekolojik çeşitliliği ile zengin bir kenttir Yalova. Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi, bu zenginliği vurgularcasına farklı ağaçlara ve endemik bitkilere ev sahipliği yapan bir cennettir.

Şehir, 100 km’yi aşan sahil şeridine ve plajlara sahiptir. Yazları İstanbul ve çevre kentlerden birçok kişi, serinlemek, stres atmak ve doğayla bütünleşmek için Yalova’ya gelir. Kışları ise şifalı suları, pek çok kişiyi Yalova’ya çeker. Termal otellere ve konaklama yerlerine sahip olan kent, İstanbul, Bursa, Sakarya gibi büyük şehirlere yakın olduğu için günü birlik aktiviteler için caziptir.

Yalova’da Balkan göçmeni nüfus fazladır. Balkanların en meşhur lezzeti olan börek, kentin birçok noktasında tadılabilir. Milföylü Yalova kebabı, yaprak pidesi, yumurta dolması, termal tatlısı, tavuklu mantı, yöreye özgü lezzetlerdendir. Yalova’nın bamyası ünlüdür. Ekşili köfteli bamya yemeği, yaz aylarında ev yemekleri sunan lokantalarda tadılabilir.